Canan Karatay Kolesterol Nasıl Düşürülür?
15 Mayıs 2024

Canan Karatay Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Canan Karatay kolesterol nasıl düşürülür, genel olaraka çok fazla yağ tüketmekteyiz. Toplam yağ tüketimimizi azaltarak ve ayrıca, doymuş yağlar kullanılması yerine doymamış yağları tercih edilmesinin ardından, kolesterolünüzü düşürebilirsiniz. Beslenmemizde birkaç temel noktaya dikkat ederek kolesterol seviyemizi düşürmeyi başarabiliriz.

Canan Karatay kolesterolü düşürmek için neler yapabiliriz?
  • Yağsız et yenilmeli ve et üzerinde görünen yağları kesip atılmalıdır. Kırmızı et genellikle kümes hayvanlarından daha yağlı olmaktadır. Geyik eti bunun dışında tutulabilir; geyik eti, kuzu ve sığır eti gibi diğer kırmızı etlere nazaran daha az yağlıdır.
  • Mümkün mertebede kırmızı et yerine kümes hayvanlarının etini tercih edilmelidir. Kümes hayvanlarında yağ esas itibariyle deridedir, bu yüzden eti deriden ayırıp yenilmelidir.
  • Daha çok balık yenilmelidir. Ringa, uskumru, alabalık ve ton balığı gibi yağlı balıklar, kalp hastalıklarına karşı koruyabilecek doymamış yağlar bakımından zengindir.
  • Tereyağı, süt, kaymak, peynir ve tereyağı gibi süt ürünleri ve yumurta tüketilme de aşırıya kaçılmamalıdır. Mümkün mertebede az yağlı olanlarını tercih edilmeli, örneğin az yağlı veya yağsız süt, az yağlı az yağlı yoğurt ve süzme peynir yenilmeli. Margarinlerin tereyağından daha faydalı olup olmadığı tartışılır ve her ikisinin de kullanımı kısıtlamak gerekir.
  • Bisküvi, pasta ve çikolata tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Bu yiyecekler doymuş yağ bakımından zengindir, vitamin veya besin, lif ve mineral gibi faydalı maddelerden çok az miktarda içermektedir.
  • Mümkün mertebede yiyecekleri kızartmaktan kaçınılmalıdır. Izgara, fırınlama, haşlama ve buharda pişirme yiyecekleri daha sağlıklı pişirmenin yollarıdır.
  • Yemek yapmak için kullanılan yağın bitkisel olduğundan emin olunmalıdır. Çok az rafine edilmiş veya hiç edilmemiş, soğuk preslenmiş yağlar en sağlıklı yağlardandır.
Kolesterol yüksek olması, kalp damar hastalığı riskini arttıran temel nedenlerden biridir. Yüksek kolesterol seviyesine yönelik olarak tedavi planlaması bireyselleştirilmesi gerekir. Öncelikli olarak kişinin kalp hastalığına yönelik risk yüzdesi hesaplanmalı ve akanbinde tedavi buna göre planlanması gerekir. ‘'Herkesin hedef kolesterol seviyesi farklıdır. "
Kolesterol yüksekliği belirlenen kişilerde en sık başvurulan yöntem sorgusuz sualsiz ilaç başlanmasıdır. Bu işin kolayına kaçmak gibi düşünülebilir. Ülkemizde kolesterol düşürücü ilaç kullanan bireylerin muhtemelen %50-55'ten fazlası gereksiz yere ilaç alır. Yine bir kesim insanımız kolesterol düşürücü etkisi minimal olan veya olmayan bitkisel ürünlerle kandırılmak olacaktır.

‘'Yüksek kolesterolü düşürmede en etkili yöntem diyet, ek fonksiyonel besinler, kilo verme, egzersiz ve sigarayı bırakmasının ardından oluşan yaşam şekli değişikliğidir. '

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İbrahim Saraçoğlu Kolesterol

İbrahim Saraçoğlu Kolesterol

Güncel

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol Nasıl Düşürülür?