Kolesterol Düşüklüğü Zararları ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Kolesterol Düşüklüğü Zararları ve Tedavisi

Kolesterol Düşüklüğü

Kolesterol düşüklüğü, iyi kolesterol (HDL) ve kötü kolesterol (LDL) açısından ele alınmalıdır. Kolesterol, kalp ve damar hastalıkları, tansiyon gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinde yaşamsal bir öneme sahiptir. Vücutta HDL iyi kolesterolün düşük olması, aynı kötü kolesterol LDL değerinin yüksek olması kadar sakıncalıdır. Yani kötü kolesterol düşük olduğunda iyi sonuçlar alınır, yüksek olduğunda kötü sonuçlar doğar. Bu, iyi kolesterol açısından ise tam tersidir. Yani iyi kolesterol düşük olursa kötü sonuçlarla, yüksek olursa iyi sonuçlarla karşılaşırız.

HDL ve LDL Kolesterolün İşlevleri

Vücutta HDL iyi kolesterol ve LDL kötü kolesterol birbirine göre ters mekanizmayla işlev görür. Damar çeperlerine kolesterolü yapıştıran LDL kötü kolesterol kireçlenmeye neden olurken, HDL iyi kolesterol damar çeperlerine yapışan kolesterolü sökerek karaciğere taşır ve safra yoluyla atılmasını sağlar. Biri vücuda yararlı etkiler yaparken, diğeri hasar verici etkiler yapar. Geçmişten beri kötü kolesterolün azaltılması için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bunların etkisiyle koroner kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde %30 kadar azaltılmıştır. Kötü kolesterolü düşüren ilaç, egzersiz ve diyet mekanizması bu konuda işe yaramaktadır. Ancak HDL iyi kolesterolün düşüklüğü için de çalışmalar yapılmalıdır.

Kolesterol Sorunlarında Diyetin Önemi

Kolesterol sorunlarında diyetin önemli olduğu her zaman dile getirilir. Ancak HDL iyi kolesterol düşüklüğünde diyetle bunun yükseltilmesi biraz zordur. İyi kolesterolün yükseltilmesi için en önemli unsur egzersiz yapılmasıdır. Sigara içilmesi iyi kolesterolü düşürür. LDL yüksekliğinde kullanılan ilaçlar, HDL kolesterolün de yükselmesine yardımcı olur. Bunun yanında egzersiz de yapılırsa, HDL kolesterol yükselir. Sigaranın bırakılması da bu yükselmeye katkı sağlar. Kötü kolesterolü yüksek, iyi kolesterol düşüklüğü olan hastalarda bu önlemler ve tedavi sayesinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yani bir yandan kötü kolesterol düşürülmeye çalışılmalı, bir yandan da iyi kolesterol düşüklüğü yükseltilmeye çalışılmalıdır. Sadece kötü kolesterolün düşürülmeye çalışılması sağlık açısından çok faydalı olmayabilir. Eğer iyi kolesterol düşüklüğü varsa, hasta hala kalp ve damar hastalıkları bakımından risk taşıyacaktır.

Kolesterol Düşüklüğü Ne Zaman Tehlikelidir?

Hastalarda LDL kötü kolesterol seviyesi normal olmasına rağmen, HDL iyi kolesterol değerleri düşük olan hastalarda bunun nedeni genetik etkenler olabilir. LDL değeri normal, HDL oranı düşük olan kişilerde bunun sebebi genetiğin dışında, hareketsizlik ve sigara alışkanlığıdır. Toplumda %15-20 oranında böyle sorunlara rastlanmaktadır. Kolesterol düşüklüğü olduğunda yani iyi kolesterol 35 mg/dl altında olursa, aynı kötü kolesterol LDL yüksekliğinde olduğu gibi vücudunuz zarar görmeye başlayacaktır. En uygun değerler kadınlarda 50 mg/dl, erkeklerde de 40 mg/dl üzerindeki iyi kolesterol oranıdır. Kadınlar bu konuda biraz daha şanslıdır. Çünkü östrojen hormonu iyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü düşürmektedir. Ancak menopoz dönemiyle birlikte bu durum östrojen hormonunun azalması yüzünden tam tersine dönmektedir. Bir anda kötü kolesterol yükselmeye başlar, iyi kolesterol düşüklüğü yaşanır. Bu yüzden kadınlarda menopoz döneminde kalp hastalıkları daha fazla görülmektedir.

HDL İyi Kolesterolün Yükseltilmesi

HDL iyi kolesterolün yükseltilmesini sağlayan etkili ilaçlar bulunmamaktadır. Sadece B vitamini türevi olan bir ilaç kullanılmaktadır. Bunun dışında LDL kötü kolesterolü düşüren ilaçlar da iyi kolesterolü %5-10 düzeyinde yükseltmektedir. Bazı ilaçların iyi kolesterolü %30-35 oranında yükselttiği de bilinmektedir. Ancak ilaçların karaciğer ve kaslar üzerindeki yan etkilerinin dikkate alınarak kullanılmasında yarar bulunmaktadır. En doğrusu kolesterol düşüklüğünde egzersizden yararlanmaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Deniz Çağlayan

15 Nisan 2024 Pazartesi

HDL kolesterolün 6 ne yapmalıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

HDL kolesterol seviyenizi arttırmak için düzenli egzersiz yapabilir, sağlıklı yağlar tüketebilir (örneğin zeytinyağı, avokado, fındık), sigara ve alkol kullanımını azaltabilirsiniz. Ayrıca doktorunuzla görüşüp uygun bir diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

soru

yusuf

11 Nisan 2024 Perşembe

benım kotu kotu kolestrol olarak bılınen ldl kolestrol seviyem olması gereken referans aralıgından cok dusuk sevıyede kötü kolestrolum dusuklugude bır rahatsızlıga sabeb olabılırmı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Yusuf,

LDL kolesterol seviyesinin düşük olması genellikle sağlık açısından olumsuz bir durum olarak değerlendirilmez. Aslında, düşük LDL seviyeleri kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilebilir. Ancak, aşırı düşük seviyelerde nadiren de olsa bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Örneğin, hormon üretiminde sorunlar, emilim problemleri veya beslenme yetersizlikleri gibi durumlar düşük LDL seviyeleri ile bağlantılı olabilir.

En doğru ve kişisel bilgi için bir sağlık profesyoneline veya doktorunuza danışmanız önemlidir. Onlar sizin genel sağlık durumunuzu ve diğer test sonuçlarınızı değerlendirerek daha kesin bir yorum yapabilirler.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Sezer

Merhabalar, kolesterol kandaki doymuş yağ oranını gösteririr. Kötü kolesterolün düşük olması bir bakıma iyi gibi görülsede aslında sağlıklı değildir. Ldl ve hdl nin optimum referans aralığında olması gerekir. Köyü kolesterolün optimum aralığa gelmesi için hayvansal gıda tüketiminin biraz artması sizin için yeterli olacaktır. Kontrolü için Altı ay sonra kan verilmelidir.

3. Cevap
cevap

Mevzun

Kolesterol kandaki doymuş yağ oranları olarak bilinir. Ldl, hdl herbirinin belli referans aralığı vardır. Oranların yüksek çıkması halinde perhiz, daha sonra ilaç tedavisi başlayabilir. Ama düşük olmasında hayvansal gıda tüketiminin(et, tavuk, süt, yumurta vb.)biraz daha arttırılması ldl yi optimum seviyeye taşıyacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ldl Kolesterol Düşüklüğü Neden Olur?

Ldl Kolesterol Düşüklüğü Neden Olur?

Canan Karatay Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Canan Karatay Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol Baş Dönmesi Yapar mı?

Kolesterol Baş Dönmesi Yapar mı?

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Ldl Kolesterol Kaç Olmalı?

Güncel

İyi Huylu Kolesterol Düşüklüğü

İyi Huylu Kolesterol Düşüklüğü

Güncel

T Kolesterol Total Kolesterol Değerleri

T Kolesterol Total Kolesterol Değerleri