Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?
11 Temmuz 2024

Hdl Kolesterol Düşüklüğü Kaç Olmalı?

HDL Kolesterol Düşüklüğü

Kolesterol problemi denilince insanların aklına genellikle LDL yani kötü kolesterol yüksekliği gelmektedir. Halbuki, yalnızca LDL kolesterolü düşürmek yeterli olmamaktadır. HDL yani iyi kolesterolün de düşük olmaması gerekmektedir. Çünkü, LDL kolesterolün oluşturduğu olumsuz etkileri HDL kolesterol ortadan kaldırmaktadır. HDL kolesterolün görevi, vücuttaki fazla kolesterolü karaciğere taşımaktır; buradan da fazla kolesterolün safra yardımıyla vücuttan atılması sağlanır. HDL kolesterol, vücuttaki fazla kolesterolü toplayıp karaciğere dönerken, damarlarda LDL kolesterol nedeniyle biriken kolesterol partiküllerini de temizler. Bu nedenle, HDL kolesterol düşüklüğü, LDL kolesterol yüksekliği kadar tehlikeli bir durumdur.

HDL Kolesterol Neden Düşük Çıkar

HDL kolesterol düşüklüğü genellikle genetik bazlıdır. Özellikle insülin direnci olanlarda, ailesinde diyabet hastalığı bulunanlarda, aşırı kilolu bireylerde, özellikle göbek bölgesi yağlı olanlarda, ürik asidi yüksek olanlarda, tansiyonu yüksek olanlarda ve en önemlisi trigliserit değerleri çok yüksek olanlarda HDL kolesterol düşüklüğü görülür. Ayrıca, hareketsizlik, sigara ve alkol tüketimi, yanlış beslenme ve stres gibi durumlar da HDL kolesterolün düşmesine sebep olabilir.

HDL Kolesterol Değerleri Nasıl Olmalı

HDL kolesterol, kadınlarda erkeklere göre daha yüksektir. HDL kolesterolün kadınlarda 50-55 mg/dL, erkeklerde ise 45-50 mg/dL'nin altında olmaması gerekmektedir. Kadınlarda bu değer 40 mg/dL'nin, erkeklerde ise 30 mg/dL'nin altındaki değerlerde vücut risk altındadır. Bu durumlarda, HDL kolesterolü yükseltmek için çaba göstermek gerekir. HDL kolesterolü bu değerlerde yükseltmek, gelecekte bir inme veya kalp krizinin önüne geçmek anlamına gelmektedir.

HDL Kolesterol Nasıl Yükseltilir

  • Omega-3 kullanımı, HDL kolesterol miktarını yüzde 3 ile yüzde 9 oranında artırmaktadır.
  • Düzenli ve sık egzersiz yapmak, HDL kolesterol miktarını yüzde 5 ile yüzde 10 oranında artırmaktadır.
  • Fazla kilolar, HDL kolesterol miktarını düşürmektedir. İdeal kiloya ulaşmak, HDL kolesterol miktarını en az yüzde 5 ile yüzde 10 oranında artırmaktadır.
  • Sigara, HDL miktarını düşürmektedir. Sigarayı bırakmak, HDL'nizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.
  • Niasin (bir çeşit B vitamini) kullanımı, HDL kolesterol miktarını yüzde 15 ile yüzde 25 oranında artırmaktadır. Niasin kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
  • Statinler, LDL kolesterolü düşürdüğü gibi, HDL kolesterolün de az da olsa artmasına yardımcı olur. Statinleri de kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.
  • Fibrik asit ve türevlerinden düzenli olarak faydalanmak, HDL kolesterol miktarını yüzde 5 ile yüzde 15 oranında artırmaktadır.

Ek olarak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek, özellikle doymamış yağlar tüketmek ve lifli gıdalar almak, HDL kolesterol seviyelerini olumlu yönde etkileyebilir. Stresten uzak durmak ve düzenli uyku düzenine sahip olmak da genel kolesterol dengesi için önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

YILDIRAY KAYA

03 Haziran 2024 Pazartesi

HDL 29 KOLESTEROL 199 TRIGILISERIT243

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Yıldıray Kaya, verdiğiniz değerler incelendiğinde HDL seviyenizin düşük ve trigliserit seviyenizin yüksek olduğu anlaşılıyor. Bu durum kalp sağlığınız açısından risk oluşturabilir. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle bu değerleri iyileştirmek mümkün. Bir sağlık profesyoneline danışarak daha detaylı bilgi ve öneriler almanızda fayda var. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Admin

Yıldıray Kaya,

Kolesterol ve trigliserit değerlerinizin yüksek olduğunu görüyorum. Bu konuda bir doktora danışmanız önemli. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle bu değerleri kontrol altına almanız mümkün olabilir. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Alicengiz

Merhaba yıldıray bey, hdl kolesterol optimum aralığı 30-50 arasıdır.Hdl kolesterolünüz 29 iyidir. Kolesterol aralığı 130-160 arası aralığınız da optimum aralıktan çok az yüksektir. Trigiliserit oranınız 0-200 arasıdır. Trigiliserit değeriniz 243 biraz yüksektir. Bunun için spor yapmak ve akşam birşey tüketmeyip. Sebze ağırlıklı beslenirseniz kolesterolünüz kendiliğinden olması gereken ağırlığa gelecektir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

T Kolesterol Nedir?

T Kolesterol Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Güncel

Kolesterol Seviyesi Kaç Olmalı?

Kolesterol Seviyesi Kaç Olmalı?

Güncel

İyi Huylu Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Kolesterol Belirtileri ve Tedavisi